"Wakacje z Empatią" to nasz pomysł na najlepsze z możliwych wykorzystanie czasu wolnego dzieci i młodzieży na rozbudzenie drzemiących w nich cudownych pokładów empatii, w atmosferze pełnej szacunku, zrozumienia, wolności i wspierającej życzliwości.
Wciąż mamy kilka wolnych miejsc :)
Zapraszamy na wakacyjne zajęcia “Wakacje z Empatią” obejmujące pięciodniowy cykl wg schematu SERCE: S jak samoobserwacja, E jak emocje przyjaciela, R jak refleksja, C jak czucie i doświadczanie, E jak empatyczne działanie.
Chcemy jak najwięcej czasu spędzić w przyrodzie. Stawiamy na eksplorowanie dzikich zakamarków Barlinka, obserwowanie życia zwierząt i roślin. Jeśli jednak trafi nam się deszcz, znajdziemy rozwiązania pod dachem: majsterkowanie, malowanie, rysowanie, lepienie, granie, czytanie i rozmawianie.
Nie zabraknie też miejsca na swobodną zabawę i taką aktywność, na jaką akurat mamy ochotę.
W trakcie każdego dnia uczestnicy i uczestniczki otrzymają ciepły pełnowartościowy posiłek.
UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY, dzięki temu, że projekt "Wakacje z Empatią" jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
WOLNE JESZCZE TERMINY:
Tydzień III (31.07 - 04.08) - dla młodzieży w wieku 13-15 lat
Tydzień IV (07.08 - 11.08) - dla dzieci w wieku 10-12 lat
MIEJSCE: Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP św. Bonifacego 36, 74-320 Barlinek
UCZESTNICY: zapraszamy dzieci i młodzież w 3 grupach wiekowych. Grupa będzie liczyła 12 dzieci oraz 2 dorosłych.
RAMOWY PLAN KOLEJNYCH DNI:
· 10:00 - przyjazd dzieci
· 10:05 - 10:30 - powitalny krąg
· 10:30 - 12:30 - blok zajęć animowanych
· 12:30 - 13:00 - obiad
· 13:00 - 14:30 - blok zajęć z ekspertem
· 14:35 - 15:00 - pożegnalny krąg
· 15:00 - koniec zajęć; odbiór dzieci
PROGRAM:
Będziemy spotykać się codziennie od 10:00 do 15:00.
Każdy dzień to inna literka i kolejny "stopień wtajemniczenia":
Dzień pierwszy - S jak samoobserwacja
- ćwiczenia i aktywności zmierzające do usłyszenia i zrozumienia siebie, rozpoznania własnych emocji i potrzeb oraz umiejętności ich wyrażania.
Tego dnia spotkamy się z psychologiem, Agnieszką Komorowską, która będzie trenowała z nami powyższe zagadnienia.
Dzień drugi - E jak emocje przyjaciela
- ćwiczenia i aktywności doskonalące umiejętność rozpoznawania emocji najbliższych osób i reagowania na nie, tworzenie i pielęgnowanie relacji w najbliższym kręgu znajomych.
Tego dnia spotkamy się z nauczycielką jogi, Magdą Smorąg, która zapozna nas z technikami oddechowymi, sposobami relaksacji i koncentracji.
Dzień trzeci - R jak refleksja
- ćwiczenia i aktywności dążące do postawienia kolejnych kroków, przeniesienia zdobytych w poprzednich dniach umiejętności na szerszą grupę - społeczność lokalną, doskonalące kompetencje relacyjne, umiejętność tworzenia i wzmacniania więzi społecznych stanowiących fundament nowoczesnego społeczeństwa.
Tego dnia odwiedzi nas leśniczy i przyrodnik, Marcin Kaczmarek, który pokaże nam, że takie zjawiska istnieją w całej naturze, że zarówno zwierzęta, jak i rośliny tworzą społeczności, które wspierają się wzajemnie.
Dzień czwarty - C jak czucie i doświadczanie
- ćwiczenia i aktywności obrazujące podobieństwa pomiędzy nami ludźmi a zwierzętami w kwestii emocji, potrzeb, odczuwania bólu.
Tego dnia odwiedzi nas zoopsycholog, Ewelina Pietrzak-Giec, która opowie nam o powyższych zagadnieniach z pozycji eksperta.
Dzień piąty - E jak empatyczne działanie
- to dzień naszych inicjatyw; w zależności od wieku i charakteru grupy zrealizujemy jedną z inicjatyw: odnowienie Kociego Przystanku, budowa hoteli dla owadów, stworzenie stacji dla owadów, zrobienie poidełek dla zwierząt, nakręcenie materiału filmowego (części filmu, który powstanie na koniec projektu) - w dwóch starszych grupach - Kinga Czarnecka.
Samo podejmowanie inicjatyw, nawet tych malutkich, jest przejawem poczucia odpowiedzialności za otoczenie, w którym żyjemy.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ:
1. Wypełnij formularz ZGŁOSZENIE UDZIAŁU ON-LINE FORMULARZ UDZIAŁU
2. Otrzymasz mailem potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, które nie jest jednoznaczne z przyjęciem dziecka na Wakacje z Empatią.
3. Po akceptacji zgłoszenia przez koordynatorkę projektu dostaniesz wiadomość mailową wraz z niezbędnymi dokumentami do wypełnienia (regulamin uczestnictwa, karta uczestnika, zgoda na wykorzystywanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych, z którymi można zapoznać się na tym wydarzeniu lub na stronie internetowej Fundacji Przyjaciele Czterech Łap) oraz linkiem do Ankiety Uczestnika/Uczestniczki.
4. W przypadku braku miejsc w formularzu rejestracyjnym, prosimy o wypełnienie zgłoszenia na listę rezerwową.
5. Rezerwacja jest aktywna przez 7 dni (liczone od dnia wysłania przez Fundację potwierdzenia rezerwacji), podczas których należy wypełnić Ankietę Uczestnika/Uczestniczki oraz wysłać wymagane dokumenty - skan lub zdjęcie dokumentów należy wysłać drogą mailową, oryginały należy przekazać koordynatorce najpóźniej w pierwszym dniu zajęć.
6. W przypadku niespełnienia warunków z pkt. 5 w ciągu 7 dni rezerwacja automatycznie wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszamy osoby z listy rezerwowej.
REKRUTACJĘ UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK KOŃCZYMY 30 CZERWCA TUŻ PRZED PÓŁNOCĄ
Bieżące informacje znajdziecie Państwo na stronie wydarzenia na FB: WAKACJE Z EMPATIĄ