Projekt “Naturalnie Połączeni” został sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Fundacja Przyjaciele Czterech Łap otrzymała dofinansowanie w wysokości 23000 euro oraz 5000 euro na rozwój instytucjonalny organizacji. Projekt realizowaliśmy w partnerstwie z przedstawicielami Urzędów Gmin Barlinek, Banie, Choszczno, Goleniów i Sołectwem Sulimierz na terenie tych właśnie gmin i miejscowości. “Naturalnie Połączeni” - ludzie ze zwierzętami, ludzie z przyrodą, ludzie z ludźmi dla wspólnego dobra, przy urządzaniu swojego otoczenia w poszanowaniu przyrody, docenieniu jej piękna i wagi.
Umownie podzieliliśmy projekt na 6 części (umownie, bo wszystkie te części są tak naprawdę całością, są ze sobą połączone):
1. Wolne Koty w miastach i wsiach
Temat dedykowany kotom wolno żyjącym, pokazujący te zwierzęta jako członków naszych społeczności, zamieszkujących nasze osiedla. W każdej miejscowości objętej projektem rozwiesiliśmy plakaty i banery opowiadające o wolno żyjących kotach, w mediach społecznościowych bardziej szczegółowo rozwinęliśmy ten temat, zorganizowaliśmy konkursy wiedzy o kotach, przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których ustawiliśmy i ozdobiliśmy Kocie Przystanki - specjalne miejsca służące kotom jako jadalnia i schronienie.
Powstał krótki film o tych zwierzętach:
2. Ptaki i owady - terapeutyczni pomocnicy
Temat poświęcony dzikim zapylaczom, dzięki którym możemy jeść pyszne owoce i warzywa, wąchać i oglądać piękne kwiaty. A także ptakom, które chętnie żyją obok nas. O zapylaczach i ptakach również zagajały banery i
plakaty. W mediach społecznościowych szerzej postowaliśmy o nich. Podczas warsztatów zbudowaliśmy całe mnóstwo hoteli dla owadów, ustawiliśmy ponad 20 Stacji dla Owadów w publicznych przestrzeniach Barlinka, Bani, Sulimierza, Mostkowa, Choszczna i Goleniowa. Stworzyliśmy krótki film o nich:
3. Jak działają Przyjaciele Czterech Łap
W tym temacie opowiadaliśmy o sobie - aktywistkach prozwierzęcych oraz o tym, jak w ogóle działają organizacje pozarządowe i wolontariat. Oprócz banerów i plakatów w licznych postach staraliśmy się przybliżyć naszą działalność, w konkursach sprawdzaliśmy, ile już o nas się wie. W tym temacie również powstał film:
>
4. Zwierzę w potrzebie
Czyli co zrobić, gdy spotkam na swej drodze porzuconego psa, rannego kota, gdy jestem świadkiem złego traktowania zwierząt. Temat dla nas szczególnie ważny. W postach i filmie staraliśmy się stworzyć receptę postępowania w sytuacjach z udziałem zwierząt. Link do filmu:
5. Dzicy wśród nas
Jeże, sarny, lisy, borsuki, nietoperze, bobry, a jeśli mamy szczęście to nawet wilki i łosie - nasze środowiska coraz bardziej się przenikają, dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o tych zwierzętach. Informowaliśmy o naszych dzikich sąsiadach w postach, konkursach oraz filmie:
W Goleniowie zabezpieczyliśmy przed bobrami drzewa nad rzeką Iną oraz wystawiliśmy w miejskim parku 10 Domów Jeża.
6. Rozwój instytucjonalny organizacji
To czas spotkań, dyskusji i szkoleń o tym, co możemy robić lepiej, bardziej efektywnie i skuteczniej.
Podczas realizacji projektu współpracowaliśmy nie tylko z Gminami, ale również ze szkołami, Nadleśnictwem Barlinek, Ochotniczym Hufcem Pracy, Muzeum w Barlinku, Domami Kultury w Baniach, Barlinku i Choszcznie, Ochotniczą Strażą Pożarną z Mostkowa.